Tylko w Bogu jest wiara i nadzieja na przyszłość. Bóg naszą miłością i wybawicielem.

blog religijny
blog religijny
blog finansowy
promocje bankowe
ranking kont bankowych
promocje bankowe
promocje bankowe

 

stat4u

Blog > Komentarze do wpisu

Budowa Arki Noego

Biblia mówi że Arka Noego miała długość 300 łokci. Standardowy hebrajski łokieć to 45cm, egipski zaś 52cm.

W Turcji jest góra Ararat, zwana Nuhum Gemisi, co znaczy Duża Łódź Noego. Podejrzewa się że tam leży Arka Noego.  W pewnym miejscu ziemia przyjmuje kształt arki, zgadza się długość, kształt oraz wysokość.

Długość arki to około 156 metrów, wysokość zaś 16 metrów. To zaledwie mniej więcej 2/3 długości Titanica. W rejonie tym znaleziono żelazne nity które łączyły deski oraz dwanaście dużych skał, z których każda waży 4100kg. Skały te mają na górze otwór, wykonany przez człowieka. Potrzebny był on do wiązania liny, która była przymocowana do arki. Kamienie te pełniły rolę stabilizatorów, dzięki czemu arka była bardziej stabilna podczas burzy i nie można było jej w ten sposób przewrócić.

Niektórzy twierdzą że nie można zbudować drewnianej łodzi dłuższej niż 90 metrów, bo maszty ją wykrzywią i przełamią. Arka Noego nie miała masztów, była pewnym rodzajem barki. Noe wsiadając do arki, miał tylko przeczekać potop, nie musiał płynąć w konkretne miejsce.

Arka mogła posiadać też długi podłużny Moon Pool. Jest to otwór w podłodze, który zmniejsza napór wody, zwiększa cyrkulację powietrza oraz jest dobrym miejscem na wyrzucanie odchodów zwierząt. Umożliwia on między innymi budowanie dużych drewniach barek, które nie będą się łamać z powodu swojej długości.

Powrócę jeszcze do wcześniejszego tematu. Na stronie >> Arka Noego << znalazłem ciekawy artykuł:

„Wspomniane „rodzaje” zwierząt odnoszą się do wyraźnie i niezmiennie rozgraniczonych przez Stwórcę grup, w ramach których zwierzęta mogą się rozmnażać ‛według swego rodzaju’. Niektórzy szacują, że setki tysięcy istniejących obecnie gatunków zwierząt w gruncie rzeczy należą do stosunkowo niewielkiej liczby rodzin czy „rodzajów”, np. takich jak koniowate czy bydło domowe. Wytyczone przez Boga granice uniemożliwiające krzyżowanie się przedstawicieli różnych „rodzajów” były i są nieprzekraczalne.

Biorąc to pod uwagę, niektórzy badacze twierdzą, że do powstania całej różnorodności współczesnych gatunków wystarczyłoby, gdyby w arce były tylko 43 „rodzaje” ssaków, 74 „rodzaje” ptaków i 10 „rodzajów” gadów. Inni przyjmują wyższe liczby: 72 „rodzaje” czworonogów i niecałe 200 „rodzajów” ptaków.

O tym, że ogromna rozmaitość zwierząt może pochodzić od tak niewielu „rodzajów”, które przeżyły potop, świadczy niezwykła różnorodność widoczna w obrębie rodzaju ludzkiego — poszczególni ludzie są niscy lub wysocy, szczupli lub tędzy, mają rożne kolory włosów, oczu i skóry, ale wszyscy wywodzą się od jednej rodziny Noego.

Powyższe szacunki mogą wydawać się zbyt skromne, skoro np. The Encyclopedia Americana (1977, t. 1, ss. 859-873) podaje, że istnieje ponad 1 300 000 gatunków zwierząt. Przeszło 60 procent z nich stanowią jednak owady. Poza tym spośród 24 000 płazów, gadów, ptaków i ssaków aż 10 000 to ptaki, a 9000 płazy i gady, z których spora część mogła przeżyć na zewnątrz arki; tylko 5000 to ssaki, obejmujące także walenie, które też mogły pozostać poza arką.
Inni uczeni szacują, że jest tylko 290 gatunków ssaków lądowych większych od owcy i ok. 1360 mniejszych od szczura (B. C. Nelson, The Deluge Story in Stone, 1949, s. 156; A. M. Rehwinkel, The Flood in the Light of the Bible, Geology, and Archaeology, 1957, s. 69). A zatem nawet jeśli wziąć pod uwagę te wyższe liczby, arka mogła pomieścić po parze wszystkich tych zwierząt.”

sobota, 27 lutego 2010, mseb
Tagi: Arka Noego
Komentarze
2010/03/07 23:02:51
Coś jednak z węgierskiego rozumiem (Barka=arka).