Tylko w Bogu jest wiara i nadzieja na przyszłość. Bóg naszą miłością i wybawicielem.

blog religijny
blog religijny
blog finansowy
promocje bankowe
ranking kont bankowych
promocje bankowe
promocje bankowe

 

stat4u

Blog > Komentarze do wpisu

Dekalog - 10 przykazań

Niedawno miałem rozmowę z gorliwym katolikiem, który nawet nie wiedział, że kościół katolicki zmienił przykazania Boże. Co więcej, nawet nie wiedział, jak brzmią prawdiwe przykazania, po prostu nigdy ich nie czytał, a Biblię ma od lat w domu.

Oto tekst oryginalny (pogrubiłem te które przez Watykan zostały wymazane lub diametralnie zmienione), zawarty w:

Druga Księga Mojżeszowa 20:3-17 "

1. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.

2. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

3. Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.

4. Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.

5. Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

6. Nie zabijaj.

7. Nie cudzołóż.

8. Nie kradnij.

9. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

10. Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego."

Jedne z wielu tekstów które mówią, o tym że przykazania są ponadczasowe:

Psalm 111.7-8 "Wierność i prawo są dziełami rąk jego, Wszystkie jego nakazy są niezawodne, Ustanowione na wieki wieków, Pełnione w wierności i prawości."

Ewangelia Mateusza 5.17-18 "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie."

1 List do Koryntian 7.19 "Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych."

1 List Jana 2.3-7 "A z tego wiemy, że go znamy, jeśli przykazania jego zachowujemy. Kto mówi: Znam go, a przykazań jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma. Lecz kto zachowuje Słowo jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy. Kto mówi, że w nim mieszka, powinien sam tak p
ostępować, jak On postępował. Umiłowani, nie podaję wam nowego przykazania, lecz przykazanie dawne, które mieliście od początku; a tym przykazaniem dawnym jest to Słowo, które słyszeliście."

A teraz tekst jaki wygłosił Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa czerwcowego w 1999 roku w Elblągu "Znamy te przykazania, Wielu z nas powtarza je codziennie w modlitwie. Jest to bardzo piękny i pobożny zwyczaj. Powtórzmy je tak, jak są zapisane w Księdze Wyjścia, aby utwierdzić i odnowić to, co pamiętamy." I co zrobił JP II ? Przeczytał przykazania katolickie a nie Boże!

Kolejne wygłoszenie JP II w homili z Kairu 25 lutego 2000 roku "Jeżeli przyjmiemy całym sercem tablice Dziesięciu Przykazań..."

Czemu Watykan zmienił przykazania ? Tłumaczy to tradycją i mijającym czasem, tym że trzeba je przemodelować bo nie są ponadczasowe. 2 prawdziwe przykazanie wywalił bo według niego straciło już ważność. Co z tego wyszło mamy dziś pokazane. Powstał pogański kult figurkowy, całowanie i modlenie się do rzeźb, obrazów! Wychodzi na to, że według nich, Bóg jest tak głupi, że nie potrafił stworzyć przykazań obowiązujących do dziś. Czy Bóg, który jest wszechmocny, nie umiałby od razu nam podać przykazań ponadczasowych ?

Watykan bezprawnie zmienia przykazania Boże, uważa że jest mądrzejszy od Boga, że wie lepiej. Cóż za pycha przez niego przemawia, ta sama co była powodem buntu Lucyfera w niebie. Katolik który uważa że kocha Boga a jego wiara polega tylko na tym co mówi kościół, tak naprawdę nie kocha Boga ale wytwór stworzony przez katolicyzm. Prawdziwy Bóg, jest pokazany w Piśmie Świętym, niestety wielu poprzestaje na tym co usłyszą na kazaniach, ewentualnie przeczytają w książkach. Marna ta wiara w "boga" którego znają tylko z opowiadań a nie chcą zajrzeć do źródła.

niedziela, 06 grudnia 2009, mseb
Komentarze
Gość: raphic, 87-207-163-75.dynamic.chello.pl
2010/12/01 12:50:03
No cóż. polecam zaglądnąć do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który jest oficjalną wykładnią wiary KK - sprawdzić tam te pozornie wywalone treści a nie pisać bzdur :P
jako odpowiedź polecam poszukać artykuły na opoka.org o tym, czy Kościół naucza zmienionego dekalogu:) Pozdrawiam
-
Gość: gosc, host-89-229-29-77.torun.mm.pl
2010/12/08 23:39:45
watykan to 6 bestia (glowa) apokalipsy - po prostu cesarz został zastapiony papiezem
-
2010/12/25 22:38:09
"Powstał pogański kult figurkowy, całowanie i modlenie się do rzeźb, obrazów!" Celem wieszania obrazów czy stawiania figurek w kościele katolickim nie jest ich kult, ale raczej ozdoba. Co więcej zwróć uwagę, że szzcególnie w średniowiecznych kościołach figurki czy to świętych czy aniołów są zwrócone ku... Tabernakulum! Czyli notabene(!) dodatkowo zwracają uwagę na Tego, który jest najważniejszy. Widząc na obrazie Jezusa Miłosiernego nikt nie modli się: o święty obrazie, zapewnij mi zbawienie, ale raczej: Chryste! Zapewnij mi zbawienie. Zauważ, że obok obrazu przed którym klękamy zawsze jest Najświętszy Sakrament i to Jemu oddajemy hołd. Żeby nawiązać do Starego Testamentu nadmienię, że Izraelici kłaniali się cielcom przez siebie wykonanym - my kłaniamy się Chrystusowi. Owszem - zdarza się, że ktoś klęka przed krzyżem, żeby oddać mu szacunek, ale zawsze z myślą, że oto kłania się Chrystusowi, a to zupełnie co innego. Myślę, że sytuacja ze ST jest nieadekwatna do dzisiejszego katolicyzmu. Jednocześnie zauważ, że zawsze towarzyszyły jakieś symbole i przedmioty, nawet Żydom (gwiazda Dawida, świecznik siedmioramienny, Arka Przymierza) tak jak chrześcijanom (ryba, krzyż). Nie widzę w tym niczego gorszącego, jeśli moim Panem jest Jezus Chrystus i Jemu oddałam swoje życie to pokłon przed krzyżem, który mijam przy ulicy nie jest niczym zlym.
-
2011/12/10 23:05:27
Ludzie nieraz przekraczali przykazania Dekalogu biblijnego, ale nikt nie odważył się ich zmienić tak, jak uczynił to Kościół katolicki.

Katechizm ułożony z polecenia Soboru Trydenckiego, opublikowany w Watykanie decyzją papieża Piusa V, podaje jednoznacznie:
"Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę".

A może spodobałoby się Kościołowi katolickiemu powrócić do Bożych przykazań?

Wszyscy bądźmy naśladowcami Chrystusa.
Naśladując naszego Zbawiciela będziemy przestrzegali wszystkich przykazań Dekalogu biblijnego - nie da się inaczej.

Emilka.
-
2011/12/13 20:28:15

raphic napisał:

No cóż. polecam zaglądnąć do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który jest oficjalną wykładnią wiary KK - sprawdzić tam te pozornie wywalone treści a nie pisać bzdur :P
jako odpowiedź polecam poszukać artykuły na opoka.org o tym, czy Kościół naucza zmienionego dekalogu:) Pozdrawiam


raphic, Kościół katolicki nie uczy wiernych prawdziwych przykazań Dekalogu.

II przykazanie Boże wyrzucił (stąd zmiana numeracji), IV przykazanie Boże zmienił, a przykazanie X rozdzielił na dwa osobne przykazania.

Oliwka.
-
Gość: BiDi, accw44.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/04 11:48:06
Jak śmiesznym i maluczkim trzeba być by nie przestrzegać oryginalnych przykazań naszego Pana i Zbawcy, tylko trwać w przykazaniach "delikatnie zmodyfikowanych, dostosowanych do NASZYCH CZASÓW". Jak można dać prowadzić się jak owca na rzeź dając większą wiarę CZŁOWIEKOWI niż BOGU? Odpowiedzcie sobie sami.
-
Gość: Dankal, acjl3.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/11 12:10:27
sobota, niedziela to jest akurat mała różnica i trzeba być nie tyle śmiesznym, maluczkim (tutaj piję do tego zabawnego komentarza wyżej) ale i mieć coś nie tak z głową, żeby się tym przejmować..

Jeśli chodzi o 2 przykazanie, nie podoba mi się to również, że zostało wyrzucone. Wynikało to z pewnością z błędnego zrozumienia tego fragmentu 2 przykazania:
"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią" - w tym zdaniu jasno wynika że chodzi o zwierzęta, rośliny a nie o podobiznę Boga. Gdyby chodziło o podobiznę Boga to przykazanie by brzmiało: "Nie czyń sobie podobizny Boga Twego", a takiego zdania nie widziałem.
Wydaje mi się że z wyrzuceniem to był pewien kompromis: poganie czcili figurki i łatwiej było zamienić im po prostu te figurki na inne, niż wpajać całą wiedzę chrześcijańską. Przykazanie zostało błędnie zinterpretowane tak jak napisałem wyżej, przeszkadzało przez to władzom kościelnym, więc je wyrzucono.

Pozostałe różnice to numeracja no i sprytne rozdzielenie przykazania, żeby się liczba zgadzała, nie warte komentarza :)

Pozdrawiam

-
2012/01/14 18:17:06
BiDi napisał:
"Jak śmiesznym i maluczkim trzeba być by nie przestrzegać oryginalnych przykazań naszego Pana i Zbawcy, tylko trwać w przykazaniach "delikatnie zmodyfikowanych, dostosowanych do NASZYCH CZASÓW". Jak można dać prowadzić się jak owca na rzeź dając większą wiarę CZŁOWIEKOWI niż BOGU? Odpowiedzcie sobie sami."


Pięknie to podkreśliłeś.
Dlatego nie polegajmy na słowach ludzi, bo mamy Słowo Boga.

Czy Chrystus odwołał którekolwiek przykazanie z Dekalogu biblijnego?

Nie, Pan Jezus zachowywał X przykazań i nauczał wszystkich ich przestrzegania.
Jego uczniowie także zachowywali i nauczali dalej X przykazań.

Czy teraz może ktoś uczyć inaczej?

Wszyscy bądźmy naśladowcami Chrystusa.
Naśladując naszego Zbawiciela będziemy przestrzegali wszystkich przykazań Dekalogu biblijnego - nie da się inaczej.

Emilka.
-
2012/01/14 18:24:15
Dankal: sobota, niedziela to jest akurat mała różnica i trzeba być nie tyle śmiesznym, maluczkim (tutaj piję do tego zabawnego komentarza wyżej) ale i mieć coś nie tak z głową, żeby się tym przejmować..


Dankal, nakaz święcenia szabatu [soboty], jest jednym z dziesięciu przykazań Bożych, czyli konkretnych praw, które Bóg nam dał, abyśmy je przestrzegali.

Zastanówmy się, co by było, gdybyśmy w zależności od naszego widzimisię mówili, że jedno przykazanie należy odczytywać literalnie, a inne symbolicznie?

Jeżeli Stwórca mówi: `Nie zabijaj' (II Księga Mojż. 20:13 BW) to znaczy nie zabijaj.

Jeżeli mówi "Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił' (Księga Wyjścia 20:8-9. Przekład Księdza Jakuba Wujka), to znaczy, że mamy święcić właśnie dzień sobotni.

W Dekalogu biblijnym czytamy, że dzień ten należy święcić dlatego, że:

"W sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze
i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął".
(2 Księga Mojż. 20:11 BW).

Dzień ten jest pamiątką stworzenia. Święcąc go uznajemy, że to Bóg Ojciec jest Stworzycielem nieba i ziemi.

Szabat [sobota] jest dniem świętym.

W Księdze Nehemiasza 9:13-14, jest napisane:

"Potem zstąpiłeś na górę Synaj i rozmawiałeś z nimi z niebios, i dałeś im prawe ustawy, nauki prawdziwe, dobre przepisy i przykazania. Ogłosiłeś im swój święty sabat, nadałeś im przykazania, przepisy i naukę przez Mojżesza, swego sługę".

Czy widzisz, że szabat jest święty?

Pamiętaj, że:

To ten dzień Pan Bóg pobłogosławił i uczynił świętym - 1 Mojż.2:2-3.
To szabat Bóg nazywa swoim świętym dniem - Izajasza 58:13.
To sobota jest dniem poświęconym naszemu Stwórcy - Izajasza 58:13.
I to ten dzień mamy uczcić, bo tak nakazał nam Bóg Ojciec - Izajasza 58:13.

Święcąc szabat [sobotę], przylgnie do nas błogosławieństwo Boże, bo przyrzekły to usta Pana - Izajasza 58:14.

Czy więc zgadzasz się z nami, że sobota jest dniem świętym, i że żaden inny dzień
w tygodniu, nigdy nie zajmie jej miejsca?

Oliwka.
-
2012/01/14 18:26:29
Oto, co na temat zmiany Bożych przykazań mówi jeden z forumowiczów:

"Jako katolik również uważam, że nie wolno zmieniać nikomu Bożych Przykazań.
Po co było zmieniać sobotę na niedzielę? Nakazał Bóg święcić sobotę, to święćmy sobotę.
To co Kościół kat. uczynił, jak czytam tutaj na forum: "Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę" nie podoba mi się, gdyż nikomu nie wolno unieważniać żadnego z Bożych Przykazań, a w to miejsce wstawiać innych.
Podobnie jak Bóg zabronił czynienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci,
a u nas w Kościele kat. nie stosują się do tego przykazania. Skoro Bóg mówi, że nie wolno tego czynić, to nie czyńmy tego. Przecież ksiądz powinien uczyć ludzi tego, co Bóg nakazuje.
O ilu jeszcze naukach zmienionych przez Kościół kat. dowiem się z Internetu?
Max."

Nauk, które Kościół katolicki zmienił jest znacznie więcej, dlatego tak wiele osób odchodzi od nich i przyłącza się do innych wyznań.

Emilka.
-
2012/01/14 18:47:57
Dankal napisał:
"sobota, niedziela to jest akurat mała różnica i trzeba być nie tyle śmiesznym, maluczkim (tutaj piję do tego zabawnego komentarza wyżej) ale i mieć coś nie tak z głową, żeby się tym przejmować.. "


Bóg postanowił, by święcenie soboty ( nie niedzieli ) wyróżniało ludzi jako Jego wyznawców - Księga Wyjścia 31:13-18.

Naszym Wzorodawcą jest nasz Zbawiciel - Jezus Chrystus, dlatego bądź Jego naśladowcą.

Pan Jezus nie nauczał, by święcić niedzielę, On tego dnia nie święcił.

W Ew. Jana 15:10 Chrystus powiedział:
"...Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego".
Wśród przykazań Bożych jest nakaz święcenia siódmego dnia tygodnia - soboty.

W V Księdze Mojżeszowej 5:12-15. czytamy:
"Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój." - przekład Biblii Gdańskiej.

Dankal, czy ten tekst jest dla Ciebie zrozumiały?
Bóg nakazał nam święcić siódmy dzień tygodnia i my w odpowiedzi na to Boże polecenie święcimy ten dzień.

A Ty kogo słuchasz, gdy nie święcisz tego dnia?

Emilka.
-
2012/01/14 19:15:58
BiDi: Jak śmiesznym i maluczkim trzeba być by nie przestrzegać oryginalnych przykazań naszego Pana i Zbawcy, tylko trwać w przykazaniach "delikatnie zmodyfikowanych, dostosowanych do NASZYCH CZASÓW". Jak można dać prowadzić się jak owca na rzeź dając większą wiarę CZŁOWIEKOWI niż BOGU? Odpowiedzcie sobie sami.


BiDi, Bóg przez proroka Daniela w Starym Testamencie zapowiedział, historię świata od czasów proroka Daniela aż do ustanowienia Królestwa Bożego.
W rozdziale 7 Księgi Daniela jest zapowiedź, iż w okresie historii chrześcijaństwa miano podejmować próby zmiany Prawa Bożego:

"Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu i wytracał świętych Najwyższego,
będzie zamierzał zmienić czasy i Prawo..."
(Daniela 7:25).

Siła, która się tego podejmie jest przedstawiona w Księdze Daniela w postaci "małego rogu".

Kto podjął się tego zadania?

Kto próbował zmienić czasy i prawo czyli Przykazania Boże?

Zastanów się, kto stoi za zmianą przykazań Bożych?

Kto usunął drugie przykazanie Boże z Dekalogu?

Kto zmienił święcenie szabatu [soboty] na święcenie niedzieli?

Wiemy, że uczynił to Kościół Rzymsko-katolicki.


Czyli wiemy już, kogo przedstawia mały róg z Księgi Daniela.


A co się stanie z małym rogiem?

Na to pytanie odpowiada Księga Daniela 7:26:

Wtedy odbędzie się sąd i odbiorą mu władzę, by go zniszczyć i zniweczyć doszczętnie.


Dziesięć przykazań Bożych wypisał Pan Bóg swoim palcem na dwóch kamiennych tablicach. A ponieważ Bóg jest Bogiem żywym, przykazania, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach są również żywe. Obowiązywały one naszych przodków, obowiązują nas i będą obowiązywać potomstwo, które po nas będzie.

W Nowym Przymierzu, Pan Bóg te przykazania wypisał na sercach ludu Bożego. One wszystkie nas obowiązują.

Jeżeli więc ktoś uczy inaczej jest kłamcą i prawdy w nim nie ma.

Oliwka.
-
2012/01/14 19:17:47
Dankal, spójrz na wypowiedzi Kościołów odnośnie szabatu - soboty :

> > > ENCYKLOPEDIA :
"Należy jasno stwierdzić, że nie ma żadnego zarządzenia w Nowym Testamencie, odnośnie święcenia pierwszego dnia" - M'Clintock i Strong, Encyklopedia Biblijnej, Teologicznej i Kościelnej Literatury, tom 9. str. 196.

> > > KOŚCIÓŁ BAPTYSTÓW:
"Przykazanie o święceniu sabatu nadal obowiązuje, ale ten sabat nigdy nie był niedzielą...
Gdyby sabat został zmieniony z siódmego na pierwszy dzień tygodnia, zostałoby to triumfalnie ogłoszone...
Gdzie możemy przeczytać coś na temat tej zmiany? Nie w Nowym Testamencie, absolutnie nie. Nie ma żadnego dowodu Pisma Świętego o zmianie sabatu z siódmego dnia na pierwszy dzień tygodnia." - Dr Edward T. Hiscox autor The Baptist Manual.

> > > KOŚCIÓŁ KATOLICKI:
"Możesz przeczytać Biblię od Księgi Genesis do Księgi Objawienia, a nie znajdziesz ani jednej linijki mówiącej o święceniu niedzieli. Pismo Święte popiera święcenie soboty, jest to dzień, którego my ( katolicy ) nigdy nie święcimy."
- Kardynał Jakub Gibbons, The Faith of Our Fathers ( Wiara naszych ojców ), str. 111.

> > > KOŚCIÓŁ CHRZEŚCIJAN:
"Nie było nigdy żadnej zmiany sabatu, z soboty na niedzielę. Nie ma żadnego miejsca w Biblii z jakąkolwiek wzmianką o takiej zamianie." - First-Day Observance, s. 17.19.

> > > KOŚCIÓŁ KONGREGACJONALISTÓW:
"Rozpowszechnione mniemanie, że Chrystus i Jego apostołowie autorytatywnie zmienili siódmy dzień na pierwszy, jest całkowicie bezpodstawne, gdyż w Nowym Testamencie nie ma na to żadnego dowodu." - Dr Lymon Abbot, Chrystian Union 19 stycznia 1982 r.

> > > KOŚCIÓŁ EPISKOPALNY:
"Czy jest jakiekolwiek polecenie w Nowym Testamencie, aby zmienić dzień tygodniowego odpoczynku z soboty na niedzielę? Nie ma żadnego." - Manual of Chrystian Doctrine, str. 127.

> > > KOSCIÓŁ METODYSTÓW:
"Rozważ sprawę niedzieli..., nie ma żadnego fragmentu ( w Piśmie Świętym ) mówiącego chrześcijanom, aby święcili ten dzień, albo zmienili żydowski sabat na ten dzień" - Harris Franklin Rall, Chrystian Adwocate, 2 lipca 1942 r.

> > > KOŚCIÓŁ LUTERAŃSKI:
"Święcenie dnia Pańskiego ( niedzieli ) nie jest oparte na jakimkolwiek przykazaniu Bożym, ale na autorytecie kościoła." - Augsburg Confession of Faith ( Augsburskie wyznanie wiary ), cytowane w Catholic Sabbath Manual, cz.2, rozdz. 1, par. 10. itd.


Chociaż niektórzy duszpasterze indywidualnie mogą sprzeczać się odnośnie tego zagadnienia, to jednak w oficjalnych pismach ich kościołów jest jasno stwierdzone, że święcenie niedzieli nie jest oparte na Piśmie Świętym.

Dankal, i co Ty na to?

Emilka.
-
2012/01/14 20:39:21
Dankal: Jeśli chodzi o 2 przykazanie, nie podoba mi się to również, że zostało wyrzucone. Wynikało to z pewnością z błędnego zrozumienia tego fragmentu 2 przykazania:
"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią" - w tym zdaniu jasno wynika że chodzi o zwierzęta, rośliny a nie o podobiznę Boga. Gdyby chodziło o podobiznę Boga to przykazanie by brzmiało: "Nie czyń sobie podobizny Boga Twego", a takiego zdania nie widziałem.
Wydaje mi się że z wyrzuceniem to był pewien kompromis: poganie czcili figurki i łatwiej było zamienić im po prostu te figurki na inne, niż wpajać całą wiedzę chrześcijańską. Przykazanie zostało błędnie zinterpretowane tak jak napisałem wyżej, przeszkadzało przez to władzom kościelnym, więc je wyrzucono.


Bałwochwalstwo, to oddawanie czci rzeźbom i obrazom [dziełom rąk drugiego człowieka].

W II Przykazaniu Dekalogu, Bóg mówi:

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.
2 Mojż. 20:4-6; [również 5 Mojż. 5:8-10;].


W Psalmie 115, autor ukazuje różnicę między Bogiem prawdziwym a bożkami.

W wierszu 3 czytamy:


Bóg nasz jest w niebie, czyni wszystko, co zechce.

Następnie od wiersza 4 dowiadujemy się jak wyglądają bałwany czyli bożki. Psalmista mówi, że bożki pogan są ze srebra i złota, są dziełem rąk ludzkich. I chociaż mają usta, to nie mówią, chociaż mają oczy, to nie widzą, chociaż mają uszy, to nie słyszą. Mają też nozdrza, ale nie wąchają, mają ręce, lecz nie dotykają, mają nogi, ale nie chodzą, ani nie wydają głosu krtanią swoją.

Bo ich usta, oczy, uszy, nozdrza, ręce, nogi, krtań są namalowane lub wyrzeźbione.

Na tych, którzy robią takie bałwany i na tych, którzy im ufają, czyli modlą się do nich
psalmista rzuca przekleństwo mówiąc w wierszu 8 tego Psalmu 115:

Niech będą im podobni twórcy ich, wszyscy, którzy im ufają.

To znaczy by takie osoby nie mogły mówić, by były ślepe, głuche, by nie mogły
niczego wąchać, ani rękami niczego dotykać i by nie mogły chodzić.

Podobne słowa czytamy w Psalmie 135:15-18.

Czy więc ktoś może mieć jeszcze wątliwości jak wyglądają bałwany?

Oliwka.
-
Gość: , cgc73.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/14 21:05:40
Rzeźby i obrazy, którym ludzie oddają pokłon i którym służą są bałwanami.

Zobaczcie więc, jaki los ich spotyka.

ciekawostka.wordpress.com/2008/10/03/pokrusz enie-balwana/

Oliwka.
-
2012/01/14 21:08:01
Rzeźby i obrazy, którym ludzie oddają pokłon i którym służą są bałwanami.

Zobaczcie więc, jaki los ich spotyka.

ciekawostka.wordpress.com/2008/10/03/pokrusz enie-balwana/

Oliwka.
-
2012/01/14 21:09:42
Dankal napisał:
Jeśli chodzi o 2 przykazanie, nie podoba mi się to również, że zostało wyrzucone. Wynikało to z pewnością z błędnego zrozumienia tego fragmentu 2 przykazania:
"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią" - w tym zdaniu jasno wynika że chodzi o zwierzęta, rośliny a nie o podobiznę Boga. Gdyby chodziło o podobiznę Boga to przykazanie by brzmiało: "Nie czyń sobie podobizny Boga Twego", a takiego zdania nie widziałem.
Wydaje mi się że z wyrzuceniem to był pewien kompromis: poganie czcili figurki i łatwiej było zamienić im po prostu te figurki na inne, niż wpajać całą wiedzę chrześcijańską. Przykazanie zostało błędnie zinterpretowane tak jak napisałem wyżej, przeszkadzało przez to władzom kościelnym, więc je wyrzucono.

W II Przykazaniu Dekalogu biblijnego czytamy:
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań. - II Mojż. 20:4-6. ( również V Mojż. 5:8-10.)


II Przykazanie Boże zabrania oddawania czci jakimkolwiek obrazom i rzeźbom, bez względu na to, kogo by one przedstawiały.

Dlatego Żydzi nie tworzyli żadnych takich wizerunków, aby im się kłaniać, klękać przed nimi czy koronować je, gdyż wiedzieli, że byłoby to wielkim bałwochwalstwem.

W Biblii nie ma wyjątków i Pan Jezus to potwierdził, nie kłaniając się nigdy przez żadnym dziełem człowieka.

W Nowym Testamencie nie znajdujemy jakiejkolwiek wzmianki, aby wierni Bogu ludzie posiadali i czcili jakieś obrazy czy posągi.
Dlatego nie służmy martwym przedmiotom i nie oddajmy im pokłonu ani czci. Służmy Bogu, gdyż On jest naszym Stwórcą.


W Piśmie Świętym czytamy:
"Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawali Ojcu cześć w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, którzy by Mu tak cześć oddawali. Bóg jest duchem, a ci, którzy Mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie." - Ew. Jana 4:23-24.

Przedmiotem kultu nie powinno być więc żadne miejsce wybrane przez ludzi, ani żaden obraz, rzeźba, człowiek, czy jakiś przedmiot materialny.
Nikt i nic nie może człowiekowi przesłaniać wiekuistego Boga. On jest Stworzycielem i dawcą życia, dlatego Jemu we wszystkim powinniśmy być posłuszni.

Nie czyńmy więc tego, co się naszemu Stwórcy nie podoba.
Figury i obrazy przeniknęły z pogaństwa.

Dlatego usuńmy wszystkie bałwany zrobione rękami ludzkimi i nigdy im się nie kłaniajmy, ani ich nie koronujmy, ani ich nie czcijmy, dlaczego mielibyśmy w ten sposób obrażać Boga?

Bóg jest duchem i cześć należy Mu oddawać w Duchu i w prawdzie - Ew. Jana 4:24.
Bądźmy we wszystkim posłuszni Bogu, a wówczas On będzie nam błogosławił.

Dlatego ogłaszamy wszystkim powrót do Bożego Prawa.

Oliwka i Emilka.
-
2012/01/14 21:12:47
Rzeźby i obrazy, którym ludzie oddają pokłon i którym służą są bałwanami.

Zobacz więc, jaki los ich spotyka.

ciekawostka.wordpress.com/2008/10/03/pokrusz enie-balwana/

Oliwka.
-
2012/01/14 21:21:05
Dekalog, napisany palcem Bożym, stanowi syntezę całej religii i moralności Starego Testamentu
(2 Księga Mojż. 20:1-17; oraz 5 Księga Mojż. 5:1-22).

Nowy Testament także nakazuje jego zachowywanie jako warunek zbawienia
(Ew. Mateusza 19:16:16-22; Ew. Marka 10:17-22; oraz Ew. Łukasza 18:18-23).

Dlatego wzywamy wszystkich ludzi do przestrzegania dziesięciu przykazań Bożych.


Emilka i Oliwka.
-
Gość: gosia12345678901123, 159-241-251-94.net.stream.pl
2012/01/22 15:46:29
wyjaśnienia do II
Bóg ukazał się Mojżeszowi w płonącym krzaku. Powiedział że jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba(wcześniejszych pokoleń). Czyli nie Bogiem Madianitów, Izmaelitów, czy Edomitów.Po latach zamieszkania w Egipcie, Izraelczycy, zamiast uczyć inne narody o prawdziwym Bogu, powoli przesiąkali religiami miejscowej ludności. Dlatego to mieli złożyć w ofierze barana, koźlę i wołu, trzy zwierzęta czczone jako bóstwa. I dlatego też nie mogli tego uczynić tam, gdzie mieszkali, tylko musieli odejść w pustynię. Taka ofiara bowiem byłaby świętokradcza dla Egipcjan. Ale Hebrajczycy musieli to zrobić, żeby sobie uświadomić, ze jest tylko jeden, prawdziwy Bóg i że zwierzęta nie mogą być obdarzane boską czcią.
Bóg nakazuje Mojżeszowi iść do faraona.
Faraon jest uparty i nie chce wypuścić ludu, Mojżesz wiec zaczyna pokazywać znaki, jakie mu Bóg nakazał.
Nil był czczony w Egipcie jako bóg Hopi. Gdy Mojżesz zamienił wody Nilu w krew, było to symboliczne zabicie tego bożka. Z kolei egipska bogini Hecht była czczona w formie żaby. Miliony zdechłych, rozkładających się żab pokazywały, jak śmieszne i żałosne są wierzenia Egipcjan. Faraon nadal jest uparty więc dalej była plaga, która dotknęła bydła. Egipski bóg Apis był czczony w formie byka, bogini Hathor jako krowa, a Kanum jako baran. Plaga ciemności, i tu też jest to symboliczne ofiarowanie boga-słońca Ra. Ciemność symbolizuje jego śmierć. I plaga która spowodowała, ze faraon się ugiął. Plaga śmierci pierworodnych synów. Faraon też był czczony boską czcią w Egipcie, wiec i ta plaga ma znaczenie wykazania, ze jest tylko jeden prawdziwy Bóg. Pierworodny syn faraona był przecież także bóstwem, skoro miał być następcą tronu. Fałszywym bóstwem, które zostało zabite przez jedynego, prawdziwego Boga.
Podobnie jak i faraon lud też był oporny na wiedzę . Lud niewierny Bogu stwórcy jedynemu nie oddawał pokłonu, lecz cały czas się odwracał i powracał do swoich wcześniejszych przyzwyczajeń (figurek bozków egipskich).
Wszyscy którzy czytali zapewne wiedzą iż Mojżesz dwukrotnie wchodził na górę Synaj po tablice kamienne z przykazaniami, kiedy rozpoczął swój 40-dniowy post, a lud na dole się niecierpliwił, nie byli w stanie zaczekać, postanowili sami sobie sporządzić bożka, właśnie egipskiego boga płodności, Apisa, którego symbolizował byk. Zrobili go ze złota,i celebrowali święto, która to celebracja prawdopodobnie była czymś w rodzaju orgii, gdyż zawsze świętowanie boga płodności było związane z rytualnym uprawianiem seksu. Jak trudno było Izraelowi wyrzec się egipskich bożków byli niewolnikami Egipcjan i przesiąknęli ich zwyczajami ich bożkami. Podobnie jak dawniej tak i teraz władza, sex i błyskotki podobają się ludziom, od wieków nic nie zmieniło się w tej materii.
Mojżesz wyprowadzał Izraelitów z Egiptu przez 40 lat. Ludzie cały czas szemrali po co ich wywiódł na pustynie, pokolenie które zgrzeszyło nie ujrzało ziemi obiecanej dopiero następne pokolenie. Izrael otrzymuje dwa prawa, jedno dla Lewitów, które jest w Księdze Kapłańskiej i prawo dla pozostałych pokoleń Izraela, prawo z Księgi Powtórzonego Prawa, prawo, które dał Mojżesz, pełne kompromisów, bo Izrael był tak zepsuty, ze nie był w stanie zachowywać prawa Bożego.
Reasumując jednoznacznie chodzi tu o figury i wizerunki innych bożków. Dotyczyło do ludzi w bardzo zamierzchłych czasach.W naszych czasach nie jest to aż tak istotne bo nikt nie otacza kultem zwierząt ani żywiołów. Dodam jeszcze że Bóg kazał Mojżeszowi zbudować arkę przymierza na której "uczyni" po obu stronach dwa skrzydlate cheruby, twarze skierowane na przebłagalnie, dlatego w kościołach jest tyle aniołów i figur świętych.
Gdziekolwiek jestem szukam krzyża, symbolu mojej wiary. W każdym pokoju mam obrazek z chrztu z bierzmowania, bo to jest moja przynależność i oczywistość.

Czytajcie Pismo nie wyrywajcie zdań z kontekstu.

Co do szabatu nie umiem opowiedzieć.
-
2012/01/22 18:22:21
gosiu, chyba nie czytałaś dokładnie tego, co napisałam.

Bałwochwalstwo, to oddawanie czci rzeźbom i obrazom [dziełom rąk drugiego człowieka].

W II Przykazaniu Dekalogu, Bóg mówi:

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.
2 Mojż. 20:4-6; [również 5 Mojż. 5:8-10;].


W Psalmie 115, autor ukazuje różnicę między Bogiem prawdziwym a bożkami.

W wierszu 3 czytamy:

Bóg nasz jest w niebie, czyni wszystko, co zechce.

Następnie od wiersza 4 dowiadujemy się jak wyglądają bałwany czyli bożki. Psalmista mówi, że bożki pogan są ze srebra i złota, są dziełem rąk ludzkich. I chociaż mają usta, to nie mówią, chociaż mają oczy, to nie widzą, chociaż mają uszy, to nie słyszą. Mają też nozdrza, ale nie wąchają, mają ręce, lecz nie dotykają, mają nogi, ale nie chodzą, ani nie wydają głosu krtanią swoją.

Bo ich usta, oczy, uszy, nozdrza, ręce, nogi, krtań są namalowane lub wyrzeźbione.

Na tych, którzy robią takie bałwany i na tych, którzy im ufają, czyli modlą się do nich
psalmista rzuca przekleństwo mówiąc w wierszu 8 tego Psalmu 115:

"Niech będą im podobni twórcy ich, wszyscy, którzy im ufają".

To znaczy by takie osoby nie mogły mówić, by były ślepe, głuche, by nie mogły
niczego wąchać, ani rękami niczego dotykać i by nie mogły chodzić.

Podobne słowa czytamy w Psalmie 135:15-18.

Czy masz jeszcze wątpliwości jak wyglądają bałwany?


Bóg przez proroka Izajasza w 2:8-9, mówi:

"Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły
ich palce. I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki: Ty im nie przebaczysz.

A w Psalmie 31:7, czytamy:

"Nienawidzisz tych, którzy czczą marne bałwany".

Dlaczego więc Kościół katolicki, zlekceważył to II przykazanie Dekalogu?

Przecież wszystkie przykazania Boże obowiązują nas w dalszym ciągu.Zobacz, jak wierni Kościoła katolickiego, w tym również Jan Paweł II, klęczą
i kłaniają się przed rzeźbami i obrazami przekraczając II przykazanie Boże.


forum.krstarica.com/showthread.php/485969-Rimokatolicizam-i-idolatrija


gosiu, czy Ty nie widzisz, że to jest bałwochwalstwo?


Dlaczego więc Kościół katolicki nie stosuje się do II przykazania Bożego?

Oliwka.
-
2012/01/22 18:30:09
Gosiu, czytaj uważnie:

Księga Wyjścia 25:18-22 .

Dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów. Umieścisz przebłagalnię na wierzchu arki, w arce zaś złożysz Świadectwo, które dam tobie. Tam będę się spotykał z tobą i sponad przebłagalni i spośród cherubów, które są ponad Arką Świadectwa będę z tobą rozmawiał o wszystkich nakazach, które dam za twoim pośrednictwem Izraelitom.


Księga Wyjścia 26:1.
Uczynisz przybytek z dziesięciu tkanin: uczynisz go z kręconego bisioru, z fioletowej i czerwonej purpury, z karmazynu z cherubami wykonanymi przez biegłego tkacza


Księga Wyjścia 26:31.
"Zrobisz też zasłonę z fioletowej i czerwonej purpury, z karmazynu i z kręconego bisioru, z cherubami wyhaftowanymi przez biegłego tkacza


I Kronik 28:18-19.
i wzór wozu z cherubami złotymi, rozciągającymi skrzydła i pokrywającymi Arkę Przymierza Pańskiego.
O tym wszystkim - rzekł Dawid o pracach według planu budowy pouczony zostałem na piśmie przez Pana.


Te fragmenty mówią o ozdobieniu świątyni wizerunkami cherubów na Boże polecenie.


Obrazy i rzeźby są tylko i wyłącznie ozdobą. Bóg nie powiedział nigdy, że nie wolno czynić ozdób, powiedział jednak nie czyń czegokolwiek czemu byś cześć oddawał, pokłony składał i służył. Cześć i pokłony należą się tylko Bogu.


Przykazanie Boże uczy nas:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań. - II Mojż. 20,4-6; i V Mojż.5,8-10.


Izraelici nie czcili cherubów i płaskorzeźb, oni tylko przyozdabiali nimi święty przybytek.


Natomiast ja mówię, że Kościół katolicki zlekceważył Boże upomnienie, aby tego nie czynić i mają pełno obrazów, rzeźb i figur, które noszą na ramionach, które koronują, i dla których sporządzają różne stroje np. obraz jasnogórski.

Sama widziałam jak Karol Wojtyła koronował obrazy i figurki. Pomyślałem sobie wtedy, że przecież Bogu to się nie podoba, dlaczego on to robi?

Gosiu, dlaczego Kościół katolicki zlekceważył to Boże upomnienie i wprowadził do swoich kościołów i domów wiernych całe mnóstwo obrazów i rzeźb, oddając im i ucząc wiernych oddawać im głęboką cześć?

Emilka.
-
2012/01/22 19:07:02
gosia: Co do szabatu nie umiem opowiedzieć.


Pismo Święte jest źródłem nauki chrześcijańskiej.

Skoro więc w Biblii czytamy, że należy święcić szabat [sobotę], dzień święty, to powiedz mi, kto może nauczać, że należy święcić niedzielę?

Tylko przeciwnik Boży szatan diabeł i ci, którzy są jego sługami.

W Piśmie Świętym nie ma ani jednego wersetu nakazującego święcenia niedzieli.Jan Paweł II w liście apostolskim "Dies Domini" napisał:

19. Ze względu na tę zasadniczą więź trzeciego przykazania z pamięcią o zbawczych dziełach Bożych, chrześcijanie, dostrzegając wyjątkowość i odmienność nowej i ostatecznej epoki rozpoczętej przez Chrystusa, postanowili świętować pierwszy dzień po szabacie...


Powiedz mi, na czyje polecenie postanowili święcić pierwszy dzień tygodnia?

Bo Bóg Ojciec tego nie nakazał, Jezus Chrystus także nie, ani Duch Święty.


W Piśmie Świętym nie ma takiego nakazu by święcić pierwszy dzień tygodnia.


Odpowiedz mi, czy wolno jakiemukolwiek człowiekowi zmieniać przykazania Boże?

Bo przecież Stwórca nakazał swojemu ludowi święcić siódmy dzień tygodnia - szabat [sobotę].


Dlaczego więc Kościół katolicki to zlekceważył?

Dlaczego też usunął z Dekalogu II przykazanie Boże?

Jak myślisz, dlaczego?

Oliwka.
-
Gość: , 178235182045.radom.vectranet.pl
2013/11/09 15:25:55
popieram Oliwkę, nauki Pisma Świętego to nauki Boga, a nauki Kościoła to nauki Antychrysta